MIT 1: negatywny wpływ na zdrowie
Jedna z teorii mówi, że światłowód emituje szkodliwe dla zdrowia użytkowników promieniowanie elektromagnetyczne. Nic bardziej mylnego. Fale świetlne wykorzystywane do transmisji danych w światłowodzie nie wydostają się na zewnątrz kabla, dzięki czemu nie dochodzi do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Czasem mówi się też o ryzyku utraty wzroku przez skierowanie wiązki laserowej w kierunku oka, ale trzeba pamiętać, że operatorzy telekomunikacyjni stosują w lokalach abonenckich urządzenia wyposażone w lasery klasy 1, które spełniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Poziom sygnału optycznego w mieszkaniach nie stanowi zagrożenia dla wzroku. W efekcie sieci światłowodowe nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka.
MIT 2: brak bezpieczeństwa danych
Inne błędne przekonanie dotyczy potencjalnego naruszania prywatności danych. Użytkownicy obawiają się, że łatwe jest przechwycenie danych przesyłanych w kablu światłowodowym. Nie jest to jednak prawda. Wręcz przeciwnie – sieci światłowodowe zwiększają bezpieczeństwo transmisji danych, ponieważ przesyłanie danych za ich pomocą odbywa się w postaci impulsów świetlnych, co czyni je trudniejszymi do przechwycenia. W przypadku sieci optycznych często korzysta się też z zaawansowanych protokołów szyfrowania, co utrudnia dostęp osobom trzecim do prywatnych treści i tym samym zapewnia ochronę poufności przesyłanych informacji. Dodatkowo operatorzy inwestują w zaawansowane narzędzia monitorowania i zabezpieczania swoich infrastruktur – u nas na przykład stosowane jest zaawansowane szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy urządzeniem zainstalowanym w centrali a urządzeniem klienckim zainstalowanym w mieszkaniu.
Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej przygotowana sieć nie zabezpieczy naszej prywatności, jeśli będziemy z niej korzystać nieodpowiedzialnie. Konieczna jest odpowiednia konfiguracja sieciowa, szyfrowanie Wi-Fi, zapory sieciowe, korzystanie z silnych haseł, aktualizowanie oprogramowania, posiadanie programu antywirusowego i unikanie niezaufanych połączeń internetowych. Ważne, aby użytkownicy chronili swoje hasła, nigdy nie udostępniali ich innym osobom, a tam, gdzie to jest możliwe, stosowali podczas logowania weryfikację 2-etapową (np. z wykorzystaniem kodu SMS). Należy też pamiętać, by przeglądając maile nie otwierać załączników od podejrzanych nadawców oraz nie klikać w podejrzane linki.
MIT 3: internet będzie drogi
W niektórych przypadkach instalacja sieci światłowodowej może być kosztowna, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub na obszarach wiejskich. Zdarza się, że pojawiają się obawy odnośnie kosztów i tego, że wprowadzenie sieci optycznych będzie wiązać się z wyższymi opłatami za usługi internetowe lub podniesieniem cen innych usług. Tymczasem sieci światłowodowe są tańsze w utrzymaniu, zatem pomimo poniesionych nakładów na budowę, opłaty za usługi internetowe pozostają na tym samym poziomie. Dodatkowo klient posiadający przyłącze od Polski Światłowód Otwarty, będzie miał możliwość wyboru ofert od wielu operatorów telekomunikacyjnych, a obecność konkurencji ma znaczący wpływ na atrakcyjność cenową usługi. Kolejna korzyść naszego przyłącza to bardzo szybka i łatwa zmiana dostawcy Internetu, ponieważ dla nowej usługi zostanie wykorzystane to samo przyłącze światłowodowe.
MIT 4: światłowód jest podatny na zakłócenia zewnętrzne
Spotykamy się z opinią, technologia światłowodowa jest podatna na uszkodzenia i zakłócenia elektromagnetyczne. Tymczasem światłowody oferują większą niezawodność transmisji danych i wykazują wysoką odporność na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak gwałtowne ulewy czy śnieg. Sygnał świetlny przekazywany jest bowiem wewnątrz ochronnej warstwy kabla, która go izoluje i co za tym idzie – chroni przed awariami oraz przerwami w dostępie do internetu. Dzięki temu sieci światłowodowe gwarantują szybki przesył dużej ilości informacji bez opóźnień.
Jak widać – sieci światłowodowe są niezawodne, bezpieczne dla naszego zdrowia i chronią naszą prywatność. Gwarantują szybkość transmisji i niskie czasy opóźnień. Nie należy się również obawiać wyższych kosztów czy zakłóceń sygnału przez fale elektromagnetyczne. Światłowód gwarantuje stabilne połączenie niezależnie od warunków atmosferycznych, takich jak obfite opady czy silny wiatr. Z kolei ich upowszechnienie może przynieść wiele korzyści zarówno osobom prywatnym, jak i firmom czy jednostkom administracji publicznej.